Piknik 2019

Twórcami i inicjatorami dzieła KAPUCYŃSKI PIKNIK CHARYTATYWNY byli w 2000 roku Bracia Kapucyni Piotr Nowak i Rafał Szymkowiak, a zgodę na organizację pierwszego Pikniku wyraził ówczesny Gwardian O. Szczepan Król. Oni to tworzyli i prowadzili kolejne trzy Pikniki w latach 2000, 2001 i 2002.
W 2003 r. Piknik poprowadził Br. Sławek Rosiński.


Rok 2004 był rokiem przerwy, ówczesny gwardian Jan Tandek chciał włączyć w to dzieło osoby świeckie, ogłosił spotkanie organizacyjne, na które niestety nie przyszedł nikt. Piknik w związku z tym nie odbył się.


W 2005 r. organizacji Pikniku podjął się Br. Adam Gęstwa.


Piknik w roku 2006 stał pod znakiem zapytania. Na ogłoszonym przez Gwardiana O. Romana Łukaszewskiego spotkaniu brakowało niewiele by zapadła decyzja o całkowitej rezygnacji z organizacji Pikników. Ciszę, która zapadła przerwał głos ojca Gustawa - seniora wśród kapucynów. Przypomniał on początki Pikniku, powiedział, że jest to dobre, duże dzieło, które powinno być kontynuowane. Wiele innych osób poparło O. Gustawa, wtedy zabrał głos brat Paweł Kubiak (twórca ścianki wspinaczkowej, inicjator świetlicy dla dzieci, grupy AA). który powiedział: „podejmę się organizacji pod warunkiem, że włączą się w nią osoby świeckie.” Na ten apel odpowiedziały osoby ze Stowarzyszenia „Pokój i Dobro”, które zadeklarowały swoją pomoc.
VI Piknik Charytatywny był przełomowy. Od tego roku Pikniki organizowane są wspólnie przez Braci Kapucynów, Stowarzyszenie Pokój i Dobro, młodzież i wiele innych osób, nie tylko parafian Klasztoru.


W kolejnych latach koordynatorami Pikników byli: O. Gwardian Roman Łukaszewski, bracia Mariusz Matejko i Tomasz Olejnik.
W latach 2010 Gwardianem został br. Jerzy Kiebała, a wikarym br. Jerzy Steliga, który to przez kolejne 5 lat wspólnie ze Stowarzyszeniem Pokój i Dobro organizował Pikniki Charytatywne.

Kapucyński Piknik Charytatywny to ważne wydarzenie w mieście, impreza rodzinna, bezalkoholowa, oprawiana bardzo chętnie przez mniej i bardziej znanych artystów.

Sponsorami Pikników jest wiele firm z samego miasta jak i regionu, zarówno tych większych, średnich jak i małych, a także wiele osób fizycznych.

Bardzo istotna dla efektów Pikników jest ciężka praca dużej rzeszy wolontariuszy.